Last Updated on 2021.02.24. by admin
Cikkünkkel betekintést szeretnénk nyújtani a villamos energia árát a tapasztalataink alapján alakító tényezőkre, folyamatokra. Tekintettel arra, hogy tőzsdei árakról van szó a trend rövid távon (max. 2-3 hétig) érvényes utána minden változhat. A feltételes mód különösen érvényes!
A tényezőket tekintve az olajárat, co2 kvóta árát és a szén árát és a HUF/EUR árfolyamot vizsgáljuk. Eddig úgy láttuk, hogy a CO2 kvóta ára hat a leggyorsabban az áram árára. Az olaj ára pedig mint alap íránymutató: amerre változik arra fog menni hamarosan a többi energia termék is.
A folyamatok esetében, ha valamilyen világszintű dolog történik (pl. Covid járvány) akkor annak hatása biztosan jelentkezni fog az áram árában. Ezt viszont nem lehet előre látni csak ha már benne vagyunk és akkor is óvatosan kezeljük.
Kezdjük a lényeggel:
a 2022. évi benchmark áram ár (zsinór termék) elérte a járvány előtti szintet, ami sajnos emelkedést jelent:

Szerintünk az okok az alábbiakban kereshetőek:
co2 áremelkedés
25-ről 15-re esett a járvány miatt, majd fokozatosan mára 40 EUR-ra emelkedett

olajár emelkedés
55 USD-ről 35 körülire zuhant a járvány miatt, majd mára 65-ig emelkedett

esetleg a szén árának emelkedése

HUF/EUR árfolyam
A végfelhasználói ár megállapításakor jövőbeni árfolyamot szükséges vizsgálni nem az éppen aktuálisat. Itt fokozottan érvényes a trend szemlélet: ahogy változik a mostani árfolyam, azt a trendet vetítik előre a várakozások. Az alábbi ábrán egy közeli árfolyamot a 2021.03 havit mutatjuk be.

Összefoglalva: emelkedés, de optimistán nézve is stagnálás a jellemző.
Nem elhanyagolható módon a fentiekhez hozzájön még egy jogszabályi változás amit Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszernek (EKR) hívnak. A részletek még nem tisztázódtak teljesen, de annyit már lehet tudni, hogy az energiakereskedők érdekelté vannak téve az energia megtakarításban, ami ha nem sikerül akkor pótdíjat kell fizetniük. Ez a cikk jól összefoglalja az eddigi ismereteket.
Ha kérdésük lenne a témában, kérem keressenek.